• Škola priateľská k deťom

• Do fotogalérie bol pridaný nový album Škola priateľská deťom.

V dnešnom uponáhľanom digitálnom svete, vo svete prebytku a dostatku si často neuvedomujeme, čo všetko máme, aké základné a zároveň najdôležitejšie hodnoty môžeme denne prijímať. Zdravie, vzdelanie, pokoj, lásku, ... Aj v dnešnej modernej dobe sú deti, ktoré tieto základné istoty a hodnoty dosahujú veľmi ťažko. A preto sme s radosťou prijali možnosť zapojiť sa do celosvetovej výzvy na pomoc najzraniteľnejším deťom z tretích krajín. Od septembra naši žiaci tvrdo pracovali na výzve vyhlásenej medzinárodnou organizáciou UNICEF, aby sme na koniec získali prestížny titul: ŠKOLA PRIATEĽSKÁ K DEŤOM.

Cesta k tomu titulu nebola jednoduchá. Najprv sa žiaci vzdelávali, absolvovali prednášky, prezentácie, pozerali niekoľko krátkych vzdelávacích filmov. Neskôr začiatkom decembra sa zapojili do zbierky Pomoc osamelým, kde tvorili balíčky pre opustených dôchodcov z domova dôchodcov. Naše pani učiteľky tieto balíčky boli osobne do domova dôchodcov zaniesť. Pokračovali sme v celoškolskej finančnej zbierke na pomoc deťom z tretích krajín. A následne po vypracovaní evalvačného formulára sme túžobne očakávali, či sme splnili všetky podmienky na získanie významného titulu: ŠKOLA PRIATEĽSKÁ K DEŤOM.

Podarilo sa! Ako by povedali naši žiaci: „Dali sme to!“

Poďakovanie patrí všetkým zapojeným učiteľom, pani kuchárkam a kolektívu školskej jedálne, ale hlavne učiteľom: Mgr. Denise Burkušovej, Mgr. Mariane Münnichovej, Mgr. Michaele Kočišovej, Ing. Radovanovi Mihalikovi, Mgr. Elene Bátorovej a Mgr. Marekovi Zubaľovi, ktorý zároveň tento školský projekt za našu školu organizoval.

Text: Mgr. Marek Zubaľ

• Volovské v lavici

• Dňa 6. júna 2023 sa žiaci 5.A a 5.B zúčastnili prednášky o lužných lesoch, ktorá sa konala v rámci vychádzky.  Projekt Volovské v lavici organizuje Spišské kultúrne centrum a knižnica Osveta. Dvaja lektori aktívnou a zážitkovou formou porozprávali žiakom o unikátoch prírody a života vo Volovských vrchoch. Boli sme sa pozrieť na lužné lesy Hnilca. Priamo v teréne zažili žiaci ekologicko-enviromentílne vzdelávanie a upevnili si medzipredmetové vzťahy z biológie a geografie.

Text: Mgr. Denisa Burkušová

• Filmové predstavenie Zachráňte tigra

• Jednej noci Balmani, malá sirota, zachráni tigrie mláďa, ktorého matku zabili bezohľadní pytliaci. Ako sa tento príbeh skončil? To sa dozvedeli naši žiaci z filmového predstavenia s názvom Zachráňte tigra. Školskej akcie, ktorá sa konala dňa 5.6.2023 v Spišskej Novej Vsi v Kine Mier, sa zúčastnili žiaci z druhého stupňa ZŠ v sprievode troch pedagógov. Príbeh bol pútavý, napínavý a nakoniec dobro zvíťazilo nad zlom. Už sa tešíme na ďalší.

Text: Mgr. Mariana Munnichová

Foto: Mgr. Denisa Burkušová

Do fotogalérie bol pridaný nový album Filmové predstavenie Zachráňte tigra.