•

V Základnej škole Švedlár pôsobí Mgr. Mariana Münnichová - výchovná poradkyňa, ktorá

a) vykonáva činnosti výchovného poradenstva prostredníctvom informačných, koordinačných, konzultačných, metodických a ďalších súvisiacich činností a sprostredkúva odbornú terapeuticko-výchovnú činnosť,

b) vykonáva poradenstvo pri riešení osobnostných, vzdelávacích, profesionálnych a sociálnych potrieb detí a kariérové poradenstvo,

c) v prípade potreby sprostredkúva deťom a ich zákonným zástupcom pedagogické, psychologické, sociálne, psychoterapeutické, reedukačné a iné služby a koordinuje ich v spolupráci s triednymi učiteľmi,

d) úzko spolupracuje so  školským špeciálnym pedagógom  a odbornými zamestnancami poradenských zariadení.

Konzultačné hodiny: utorok: 12.45 - 13. 30 hod.

streda:  11.50 - 13.30 hod.

Prihláška na vzdelávanie v strednej škole a podmienky prijímacieho konania pre školský rok 2024/2025

1. januára 2024 nadobudla účinnosť novela školského zákona č. 415/2021 Z. z., ktorá upravuje  spôsob  podávania  prihlášky  na  vzdelávanie  v  strednej škole pre školský rok 2024/2025. Po novom môže zákonný zástupca podať iba jednu prihlášku na vzdelávanie,  v ktorej uvedie podľa záujmu v poradí najviac dva odbory vzdelávania, ktoré nevyžadujú overenie špeciálnych schopností, zručností alebo nadania, a najviac dva odbory vzdelávania, ktoré vyžadujú overenie špeciálnych schopností, zručností alebo nadania. Termín  podania  prihlášky  je  pre  všetky  odbory  vzdelávania  rovnaký, a to do 20.marca 2024.

Prihlášku možno podať:

- elektronicky (zadáva sa v systéme aSc agenda) bez elektronického podpisu občianskym preukazom, alebo

- v listinnej podobe na tlačive 056 MŠVVaŠ SR (s podpismi oboch zákonných  zástupcov).  Prihláška  je  platná  aj  s podpisom  jedného  zákonného zástupcu,  ak  sa  zákonní  zástupcovia  dohodli,  že  prihlášku  podpisuje  iba  jeden zákonný  zástupca,  a  ak  o  tejto  skutočnosti  doručia  riaditeľovi  školy  písomné vyhlásenie.

Povinné prílohy prihlášky podľa druhu záujmu o štúdium:

Potvrdenie o zdravotnej spôsobilosti na účel schopnosti študovať zvolený študijný odbor alebo učebný odbor predkladá len  uchádzač  o štúdium  v tých  študijných  odboroch  alebo učebných  odboroch,  ktoré  ministerstvo  školstva  zverejní  na  webovom  sídle  v časti  regionálne  školstvo/vzdelávanie  na stredných  školách:

Správa  z  diagnostického  vyšetrenia vykonaná  zariadením  poradenstva  a prevencie nie staršia ako dva roky - predkladá len uchádzač so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami.

Vyjadrenie  lekára  so  špecializáciou v špecializačnom  odbore  telovýchovné lekárstvo predkladá len uchádzač, ktorý podáva prihlášku na vzdelávanie v strednej športovej škole.

Potvrdenie o zmenenej pracovnej schopnosti  predkladá len uchádzač so zmenenou pracovnou schopnosťou.

Vyjadrenie lekára so špecializáciou všeobecné lekárstvo o zdravotnej spôsobilosti študovať zvolený odbor  vzdelávania predkladá len uchádzač so zdravotným znevýhodnením.

Kópie  diplomov  alebo  certifikátov,  ktoré  preukazujú  umiestnenie  žiaka v predmetovej olympiáde alebo súťaži nepovinná príloha) predkladá len  uchádzač,  ktorý  uvádza  v prihláške  umiestnenie v predmetovej olympiáde alebo súťaži.

Hodnotenie žiaka na prihláške potvrdzuje riaditeľ základnej školy.

Termíny konania prijímacích skúšok na stredné školy pre školský rok 2024/2025

Prvý termín

Pre odbory vzdelávania, v ktorých sa vyžaduje overenie špeciálnych schopností, zručností a nadania - 29. apríl 2024 (v prípade potreby, vzhľadom na počet uchádzačov, aj 30. apríl 2024 a 26. apríl 2024).

Pre odbory vzdelávania, v ktorých sa nevyžaduje overenie špeciálnych schopností, zručností a nadania - 2. máj 2024 (v prípade potreby, vzhľadom na počet uchádzačov, aj 3. máj 2024).

Druhý termín

Pre odbory vzdelávania, v ktorých sa vyžaduje overenie špeciálnych schopností, zručností a nadania - 9. máj 2024 (v prípade potreby, vzhľadom na počet uchádzačov, aj 10. máj 2024 a 13. máj 2024).

Pre odbory vzdelávania, v ktorých sa nevyžaduje overenie špeciálnych schopností, zručností a nadania - 6. máj 2024 (v prípade potreby, vzhľadom na počet uchádzačov, aj 7. máj 2024).

Riaditeľ strednej školy zverejní na výveske školy a na webovom sídle školy zoznam uchádzačov podľa výsledkov prijímacieho konania 17. mája 2024 (v čase od 0:00 do 23:59 hod.). Uchádzač alebo zákonný zástupca neplnoletého uchádzača najneskôr do 22. mája 2024 (23:59 hod.) písomne potvrdí strednej škole prijatie na vzdelávanie.

Stredné športové školy

Overenie špeciálnych schopností, zručností a nadania v odboroch vzdelávania sa na stredných športových školách koná v dvoch fázach:

Prvá fáza - termín overenia športového nadania - 25. marec až 19. apríl 2024 pre všetky druhy športov.

Druhá fáza - termín overenia zdravotnej spôsobilosti:

1. termín -  29. apríl 2024 (v prípade potreby, vzhľadom na počet uchádzačov, aj 30. apríl 2024 a 26. apríl 2024),

2. termín -  9. máj 2024 (v prípade potreby, vzhľadom na počet uchádzačov, aj 10. máj 2024 a 13. máj 2024).

Celoslovenské testovanie žiakov základných škôl (TESTOVANIE 9 - 2024)

Riadny termín: 20. marec 2024

Náhradný termín: 4. apríl 2024

Základné informácie rodičia môžu získať aj na internetovej stránke: